Ieri a fost prima mare întâlnire dintre PSD și PNL Olt, avându-l ca liant pe candidatul la funcția de președinte al României Crin Antonescu. Ținând cont de declarațiile belicoase la adresa PSD ale președintelui PNL Slatina și primar al municipiului, care a spus că nu va face niciodată campanie electorală de mână cu social-democrații, întrebarea firească în conferința de presă a fost: cum se vor desfășura acțiunile, ținând cont de declarația prezidențiabilului. Crin Antonescu a spus ieri că a adus pacea la Olt între cele două formațiuni.
Președinții celor două organizații județene, Marius Oprescu și Gigel Știrbu au lămurit problema. Împreună pentru Crin Antonescu președinte, dar separat în campanie.
PSD are la Olt 94 de localități conduse de primari, iar PNL, 16.
Campania electorală începe cu 30 de zile înaintea datei alegerilor, adică pe 4 aprilie, și se încheie pe 3 mai, la ora 7 dimineața.