Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Se va „meloniza” AUR? Ce spune Dungaciu la Slatina?
Autor articol: Elena Ionescu
Vizualizari: 8

Este diferență între retorica suveranistă și politica pe care partidele cu această doctrină o adoptă când ajung la putere? Realitatea arată că există, însă prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, în răspunsul său către OltTv, speră într-o zguduire la nivelul Uniunii Europene.


La întâlnirea de la Slatina a liderilor de la centru ai AUR cu membri și simpatizanți ai formațiunii a fost abordată și latura mai puțin înțeleasă a politicii externe, dar extrem de importantă în contextul apartenenței României la Uniunea Europeană și la NATO.
În ultimele declarații, Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte al AUR și specialist în politică externă, a anticipat că ascensiunea partidelor conservatoare și suveraniste în marile capitale din Vest va zdruncina din temelii Uniunea Europeană. Lucru ce ar contrazice realitatea, care arată că lideri precum Georgia Meloni, din Italia, odată ajunși la putere, au schimbat macazul: susțin NATO, sunt pro-Ucraina și votează bugetele UE alături de federaliști.
Dacă AUR ar ajunge la guvernare, oare s-ar „meloniza”, în caz contrar suveranismul aplicat conform retoricii promovate accentuat de către această formațiune urmând a izola România, care ar rămâne fără aliați reali în marile centre europene, este întrebarea adresată de OltTv.
Dan Dungaciu nu scontează pe o „melonizare”, ci pe o „zguduire” a Europei.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE