Încă cinci liberali olteni au ales să părăsească PNL, trecând alături de social-democrați. Este vorba despre trei consilieri municipali, un consilier județean și viceprimarul comunei Ștefan cel Mare. Potrivit comunicatului de presă al PSD Olt:
„Într-o perioadă în care faptele vorbesc mai mult decât invectivele aruncate în spațiul public, consilierii locali PNL Slatina: Văduva Ștefan, Costică Eugen Romeo, Drăgoi Nicolae și consilierul județean Giurea Cătălin-Petrișor aleg să facă administrație alături de echipa PSD, susținând proiectele slătinene.
Alături de noi, se află și viceprimarul comunei Ștefan cel Mare, Rudi Buga, care a ales să meargă pe drumul dezvoltării început de echipa PSD Olt.”