Discuțiile pe tema Planului Național de Redresare și Reziliență sunt departe de a se fi încheiat. Deputatul PSD de Olt Emil Albotă a declarat, recent, în emisiunea „De la stânga la dreapta” de la OLT Tv faptul că acești bani nu vor veni în mod gratuit. El spune că programul de redresare economică a României implică mai multe măsuri anti-sociale, care ar lovi din plin pensiile, salariile și alocațiile copiilor.
Mai mult decât atât, sume importante de bani din PNRR sunt redirecționați, prin licitație directă, către clientela de partid.
Comisia Europeană a transmis astăzi o serie de observații Guvernului la Planul Național de Redresare și Reziliență. Sunt mai multe capitole unde oficialii europeni solicită informații suplimentare sau despre care spun că nu au fost trimise date suficiente și documente justificative.