Crengi ale copacilor care lovesc în geamuri sau în firele de electricitate, ori intervenții necesare pentru regenerare și crearea unui coronament tânăr. Sunt motivele pentru care intervin angajații Societății Dezvoltare Urbană Slatina, pentru toaletarea copacilor de pe străzile orașului.
Astăzi, echipele s-au aflat pe strada Basarabilor, unde, pe de-o parte, crengile lovesc în firele de electricitate, iar pe de altă parte, copacii sunt îmbătrâniți și este nevoie de o regenerare.
Reprezentanții Societății Dezvoltare Urbană spun că au intervenit pentru toaletarea arborilor pe mai multe străzi din oraș, atât la solicitarea locatarilor, dar și acolo unde s-a constatat că este nevoie.
Acțiunile celor de la DUS continuă. În perioada aceasta se lucrează pentru îngrijirea spațiilor verzi din municipiul Slatina. După această acțiune, urmează înfrumusețarea și parfumarea orașului. Pe toate străzile vor fi aduse florile anuale: mușcate, tagetis, sulfinia, petunia.