Consilierii județeni au aprobat, în ședința ordinară de astăzi, documentația și indicatorii tehnico-economici pentru proiectul de investiții privind extinderea Centrului de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor din cadrul Spitalul Județean de Urgență Slatina.
Proiectul vizează extinderea actualei Secții de Psihiatrie prin construirea unui nou corp de clădire, care va funcționa în cadrul Centrului de Sănătate Mintală. Noua investiție are ca obiectiv îmbunătățirea condițiilor pentru prevenirea și tratarea adicțiilor, cum este consumul de droguri.
La Centrul de Sănătate Mintală din Slatina, adresabilitatea este tot mai crescută, potrivit cadrelor medicale de aici. Astfel, reprezentanții Consiliului Județean Olt spun că proiectul va contribui la dezvoltarea infrastructurii medicale de specialitate și la creșterea accesului pacienților la servicii moderne de sănătate mintală.