Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Primele plăți de la APIA Olt
26.10.2020
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 518

Peste 22 de mii de fermieri olteni care au depus cerere unică de plată sunt autorizați la plata avansului. Sumele care vor intra în contul fermierilor în această perioadă, reprezintă 70 % din valoarea totală a subvenției. Diferența va fi plătită începând cu luna decembrie.


Din 16 octombrie, Agenția Județeană de Plăți și Intervenție în Agricultură Olt a început acțiunea de autorizare a fermierilor pentru plata în avans. Valoarea pentru schema de plată unică pe suprafață, pentru campania 2020 este de 98,73 de euro pe hectar.
De asemenea, reprezentanții APIA Olt spun că beneficiarii de rentă viageră au primit sumele cuvenite pentru anul 2019. Peste 575 de mii de lei au fost virați oltenilor care anul acesta și-au vizat carnetele în termenul prevăzut de lege.
Renta viageră agricolă încetează la data decesului rentierului agricol, iar banii datorați acestuia pentru anul curent pot fi încasați de moștenitori, doar dacă se prezintă cu anumite documente la APIA Olt.
 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Greceanu: Fără deschidere oficială în prima zi de școală

La Colegiul Național „Radu Greceanu” din Slatina, noul an școlar a început cu bucurie și emoție, atât pentru bobocii de la clasele a V-a și a IX-a, cât și pentru elevii de clasa a XII-a. Cu toții s-au reunit în sălile de clasă. Pentru că anul acesta nu a mai avut loc deschiderea oficială în curtea școlii, așa cum se obișnuia de fiecare dată, deoarece profesorii de la „Radu Greceanu” au ales să fie solidari cu colegii lor din întreaga țară, care au protestat astăzi la București.
08 Sep 2025