Pentru echipa de handbal feminin CSM Slatina s-a încheiat cea mai importantă perioadă a sezonului competițional: Turneul de promovare de la Iași. Vineri, slătinencele au luptat cu CSM Roman, meci în care Slatina a câștigat la scor, 38-20, iar sâmbătă, sportivele lui Attila Horvath au susținut meciul pentru revenirea în Liga Florilor, cu CSM Deva. Victoria împotriva echipei din Deva, scor 32-22, a fost un rezultat impresionant care a consolidat promovarea în Liga Florilor. Astfel, slătinencele au reușit să readucă orașul lor pe harta handbalului feminin de top din România.
Duminică, CSM Slatina a jucat finala mare a Turneului de promovare, cu echipa gazdă, CSM Iași 2020, însă fără presiunea rezultatului, având deja promovarea asigurată prin victoriile anterioare. Handbalistele slătinene au reușit din nou, să-și adjudece victoria, scor 26 la 24. Cu această promovare meritată și cu un sezon perfect în spate, CSM Slatina își marchează întoarcerea triumfală pe prima scenă a handbalului feminin românesc, reconfirmându-și statutul ca una dintre echipele valoroase din țară.