Primăria Slatina continuă să investească în inițiative care să încurajeze un stil de viață activ și echilibrat. Astfel, pe lângă Cupa Slatinei la înot, concurs devenit tradiție în orașul nostru, municipalitatea, împreună cu CSM Slatina și cu un club din Pitești, va organiza o competiție de natație, la care sunt invitați să participe copii din toată țara. Competiția va include probe de sprint, care necesită forță, viteză și tehnici bine puse la punct.
Organizatorii încurajează participarea cât mai numeroasă a tinerilor pasionați de înot.
Din mai, anul trecut, Clubul Sportiv Slatina a înființat prima grupă de performanță, iar în câteva luni, copiii slătineni au reușit să obțină rezultate remarcabile, spune cu mândrie, antrenorul Bogdan Chiriac.
La Cupa Slatinei de sprint, din luna mai, se pot înscrie fete și băieți, care au vârsta cuprinsă între 6 și 14 ani.