După o absență de 8 ani de la Campionatul European de Fotbal, România va juca la EURO 2024. Tricolorii au fost repartizați în grupa E alături de Belgia, Slovenia și Ucraina. Surpriza plăcută pe care municipalitatea slătineană le-o oferă suporterilor slătineni, este aceea că Parcul Tineretului, unul dintre cele mai populare locuri de recreere din oraș, va deveni centrul atenției pentru pasionații de fotbal în timpul Campionatului European.
Astfel, iubitorii de fotbal din Slatina sunt invitați să se alăture și să se bucure de fiecare moment al Campionatului European 2024, în Parcul Tineretului.
Pe 17 iunie, România - Ucraina este primul meci al elevilor lui Edi Iordănescu. În al doilea meci de la EURO 2024, România se va duela cu Belgia, pe 22 iunie, iar în ultimul meci din grupe, tricolorii vor juca cu Slovacia, pe 26 iunie.
Programul României la EURO 2024:
17 iunie, ora 16:00: ROMÂNIA – Ucraina
22 iunie, ora 22:00: Belgia – ROMÂNIA
26 iunie, ora 19:00: Slovacia – ROMÂNIA.