Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Adina Diaconu, calificare la Europenele 2023
02.02.2023
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 99

Naționala feminină de tenis de masă, din care face parte și slătineanca Adina Diaconu, s-a calificat la Campionatul European din Suedia 2023. Româncele s-au calificat de pe primul loc, învingând Turcia și Ungaria.


 Ieri, în Sala Polivalentă din București, lotul tricolor feminin s-a impus cu scorul de 3 la 0 în fața formației Ungariei, în ultimul meci din Grupa A1 a preliminarilor Campionatelor Europene pe echipe din 2023. Din națională feminină au făcut parte slătineanca Adina Diaconu, Elizabeta Samara și Bernadette Szocs.
„Naționala feminină de tenis de masă s-a calificat la Campionatul European Malmo 2023 pe primul loc, înaintea Turciei și Ungariei.
Fetele au înregistrat a patra victorie în faza grupelor și au încheiat calificările, după ce, în Sala Polivalentă din București, România a învins Ungaria cu scorul de 3-0 în ultima rundă a grupei A1, contând pentru turneul final din Suedia, din luna septembrie.
Desfășurarea meciurilor:
⚬ Bernadette Szocs - Leonie Hartbrich 3-0 (11-8, 11-6, 11-8)
⚬ Adina Diaconu - Mercedesz Nagyvaradi 3-1 (11-4, 11-7, 10-12, 11-7)
⚬ Elizabeta Samara - Bernadett Balint 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
În grupă, fetele au mai învins Turcia, 3-0 în ambele dueluri, și Ungaria, în tur, 3-1.
Felicitări sportivelor tricolore și antrenorilor Viorel Filimon și Mihaela Șteff!.” au transmis pe pagina de facebook reprezentanții Ministerului Sportului.

De asemenea, la europene s-a calificat și lotul masculin român de tenis de masă, după ce a obținut prima poziție a grupei A6, devansând Slovenia și Ucraina.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Slatina│Asfaltare neanunțată. Comercianți afectați & haos în trafic

Trafic îngreunat, nervi întinși la maximum și claxoane. Este starea de spirit de la miezul zilei, astăzi, la intersecția străzilor Ecaterina Teodoroiu, Drăgănești și Recea. Din cauza faptului că lucrările de asfaltare au fost anunțate pe cale oficială abia în această dimineață, comercianții din zonă au fost afectați, iar activitatea Registrului Auto Român a fost blocată. Timpul mare de așteptare la „semafoarele umane” i-a împins pe unii șoferi să încalce regulile de circulație, riscând, în acest fel, să fie sancționați de Poliție.
30 Iul 2026