Așa a fost primită pugilista de la CSM Slatina astăzi, de conducerea clubului municipal după rezultatul obținut zilele trecute la Campionatul European de box pentru cadeți din Rusia. Pugilista antrenată de Constantin Gălbenușe și Luminița Turcin a câștigat medalia de argint în această competiție. Pentru Alexandra, este cel mai bun rezultat de când și-a început cariera în acest sport. În spatele acestui titlu se află foarte multe ore de antrenamente, dar și oameni care o susțin.
Alexandra Gheorghe este sportiva care a reușit să câștige cea mai strălucitoare medalie din lotul național de box prezent la această competiție. În finala campionatului, slătineanca a avut ca adversară o sportivă titrată.
Alexandra a avut parte de o primire călduroasă și din partea colegilor și antrenoarei Luminița Turcin, în sala de antrenament. Aceștia i-au făcut o surpriză întâmpinând-o pe sportivă cu flori, confetti și un tort cu imaginea ei.
Pentru performanța obținută, Alexandra Gheorghe va primi din partea Ministerului Tineretului și Sportului suma de 8.000 de lei.