Parcul de lângă Esplanada Slatinei oferă una dintre cele mai frumoase priveliști din oraș. Natura și aleile de aici, dar mai ales liniștea și aerul liber fac ca acest loc să fie spațiul perfect de relaxare pentru slătinenii dornici să se bucure de peisaj și de vremea frumoasă.
Indiferent că preferă să guste din plin aerul liber în liniște sau vin pentru a se bucura de natură și mișcare, fie că sunt în trecere sau vin des prin parc, slătinenii admiră frumusețea acestui loc.
Primăria Slatina are grijă ca toate parcurile din municipiu să fie mereu îngrijite și modernizate, pentru ca locuitorii orașului să se poată bucura din plin de ele.