Este prohibiție la unele specii de pește, urmând de pe 9 aprilie să fie interzis pescuitul la toate speciile. Șeful Asociatiei Judeteane a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Olt, Mihai Albulescu, a vorbit despre această perioadă importantă pentru că speciile de pești au ocazia să-și refacă populațiile.
AJVPS Olt are înregistrați 11.500 de pescari, din Olt, dar și din alte județe din țară. Iar suprafața de pescuit a fost mărită.
Râul Olt este plin de pește de toate speciile care se găsesc în apa dulce, respectiv: știucă, biban, șalău, avat, somn, caras, crap și plătică. Cât despre cantitatea de pește din apele Oltului, râul este plin, fără a mai fi nevoie să fie pupulat, este de părere șeful AJVPS.