O femeie de 81 de ani, care era internată la Spitalul Județean de Urgență Slatina, a intrat în stop cardio-respirator în timp ce era transportată cu liftul unității medicale. Ascensorul s-a blocat între etaje, iar ulterior, femeia a decedat. Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 16 decembrie. Pacienta era internată la Secția Cardiologie și, după vizita de dimineață, medicul de gardă a constatat că starea de sănătate a bătrânei s-a agravat și s-a decis transferul la Terapie Intensivă.
După 30 de minute, liftul a fost deblocat. Pacienta a fost transferată la Terapie Intensivă, unde, după câteva minute, a fost constatat decesul. Reprezentanții unității medicale spun că, în toată această perioadă, bătrâna a fost resuscitată continuu.
Cazul a fost preluat și de Inspectoratul de Poliție Județean Olt, care a deschis o anchetă.
Directorul medical al Spitalului din Slatina spune că liftul fusese verificat chiar luna trecută, dar nu au fost găsite probleme.
Potrivit cadrelor medicale, bătrâna suferea de cancer la colon și avea mai multe comorbidități. Trupul neînsuflețit a fost transportat la morga Spitalului Județean de Urgență Slatina, pentru efectuarea necropsiei.