30 de zile de controale fulger la societățile care au angajați străini din țări care nu aparțin spațiului Uniunii Europene. Potrivit bilanțului ITM Olt, au fost efectuate mai multe controale, alături de angajați ai Biroului pentru Imigrări al Județului Olt, la toate societățile de profil vizate.
Potrivit bilanțului campaniei, inspectorii de muncă au descoperit aproximativ 25 de deficiențe, fiind aplicate și două sancțiuni.
Cele mai frecvente deficiențe constatate au fost neachitarea drepturilor salariale la timp, completarea cu date eronate a registrului de evidență a salariaților și nerespectarea prevederilor legale referitoare la repausului săptămânal.