La AJOFM Olt, cursurile de formare profesională și alte programe derulate pentru șomeri sunt extrem de utile pentru aceștia. În urma absolvirii, oltenii primesc o diplomă de calificare, care îi ajută să se angajeze mai repede. La început de an, sute de olteni au reușit să-și găsească jobul potrivit pregătirii lor.
Cele mai multe persoane angajate la început de an, au studii liceale și sunt din mediul rural.
Din numărul total de persoane care au fost angajate prin agenția de muncă în prima luna a anului 2023, 156 persoane fac parte din categoria celor greu sau foarte greu ocupabile.