Mii de persoane trec lunar, pragul AJOFM Olt în speranța găsirii unui loc de muncă potrivit. Angajații instituției oferă servicii specializate de informare, consiliere și mediere pentru stimularea ocupării forței de muncă. Astfel, în primele cinci luni ale anului, în Olt, datorită acestor măsuri, 4.148 de persoane și-au găsit un job, potrivit datelor statistice realizate de reprezentanții instituției. Cei mai mulți au peste 45 de ani și provin din mediul rural.
Cei mai mulți dintre șomerii olteni care au reușit să-și găsească un loc de muncă au absolvit cursurile învățământului liceal.
În perioada 1 ianuarie-31 mai 2019, aproximativ 8.550 de persoane au fost înregistrate la AJOFM Olt, ca persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Cu toții au beneficiat de servicii de informare și consiliere profesională, medierea muncii, servicii gratuite de formare profesională, precum și de facilități financiare.