Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Centura salvează vieți, telefonul poate ucide!
14.03.2019
Autor articol: Dana Mihăilă
Vizualizari: 504

Echipajele Poliției Rutiere Olt au ieșit, astăzi, în trafic, pentru a-i verifica pe șoferi dacă poartă centura de siguranță și dacă folosesc telefonul mobil în timpul mersului. Controalele au avut loc în cadrul acțiunii TISPOL „Seatbelt”, care de luni a fost demarată la nivel național. Astfel, polițiștii vor să prevină producerea accidentelor de circualție.


Trei echipaje ale Poliției Rutiere au acționat, în această dimineață, în zona Podului Olt, pentru a-i verifica pe șoferi. Utilizarea centurii de siguranță și folosirea telefonului au fost principalele aspecte urmărite în timpul controalelor.
Un alt șofer nu purta centura de siguranță și a fost sancționat. El a primit o amendă de 290 de lei.
Șoferii au spus că acțiunea polițiștilor este binevenită și chiar necesară.
Comisarul șef Bogdan Voica, de la Poliția Rutieră Olt a explicat cât de importantă este utilizarea centurii de siguranță.
Vorbitul la telefonul mobil este foarte periculos. În urmă cu două săptămâni, un șofer și-a pierdut viața din această cauza. În timp ce butona telefonul mobil, a intrat cu autoturismul într-un TIR și a murit pe loc.
Acțiunea polițiștilor va continua și în perioada următoare. Amenda pentru nepurtarea centurii de siguranță și folosirea telefonului mobil la volan este cuprinsă între 290 și 435 de lei.
 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE