Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Ştiri pe scurt
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 26

ALTE ȘASE CAZURI DE GRIPĂ ÎN OLT


În ultima săptămână a crescut cu peste 15% frecvenţa infecţiilor respiratorii acute la nivelul judeţului Olt, Direcţia de Sănătate Publică raportând pentru această perioadă 53 de noi cazuri. S-au înregistrat, de asemenea, 92 de pacienţi cu pneumonie. De remarcat este faptul că îmbolnăvirile au apărut în special la bebeluşi, dar şi la tineri până în 19 ani. În urma analizelor efectuate la Institutul Cantacuzino Bucureşti, au fost confirmate încă şase cazuri cu gripă sezonieră. De la începutul sezonului rece şi până în prezent, trei persoane din judeţul Olt au murit din cauza gripei.

PĂDURARI BĂTUŢI DE HOŢI
Regia Naționala Pădurilor-Romsilva, care administrează jumătate din pădurile României, atrage atenția că, numai în ultima lună și jumătate, şapte angajați au fost bătuți. Ultimul caz a avut loc recent, când un pădurar de la Ocolului Silvic Pucioasa, din județul Dâmbovița, a fost bătut crunt de un grup de persoane surprinse în timp ce tăiau ilegal din pădure. Pădurarul a ajuns la spital cu multiple răni la picioare și piept. Cei şapte pădurari ai Romsilva agresați în ultimele săptămâni au fost atacați în timp ce păzeau păduri din județele Giurgiu, Teleorman, Suceava, Caraș-Severin și Mureș. Directorul general adjunct al Romsilva, Codruț Bîlea, spune că, deși atacurile asupra pădurarilor sunt extrem de violente, angajații evită să folosească armele pe care le au asupra lor pentru se apăra, din cauza cercetărilor la care sunt supuși după incident.

POT PRESCRIE MEDICAMENTE PENTRU BOLI SPECIALE
De la 1 martie, medicii vor putea prescrie pacienţilor 24 de medicamente pentru boli speciale care, în prezent, se acordă cu aprobarea comisiilor de specialitate ale Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.
Aşa prevede un proiect pus în dezbatere publică pe site-ul CNAS. Preşedintele casei spune ca astfel se debirocratizează procesul şi se va permite reducerea timpului dintre diagnosticare şi începerea tratamentului. Totodată, prin formularele completate, se va putea monitoriza mult mai eficient evoluţia costurilor medicamentelor. Medicul va fi cel care va răspunde de autenticitatea şi exactitatea completării formularului.

VACCINUL HEXAVALENT, DISPONIBIL DIN MARTIE
Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a anunțat, marți, că a fost demarată o nouă procedură pentru achiziționarea vaccinului hexavalent. Florian Bodog a precizat că ministerul va introduce și un nou vaccin pentru copii — vaccinul pneumococic.
Întrebat de jurnaliști cât va mai dura până va ajunge vaccinul hexavalent în cabinetele medicilor, ministrul a răspuns: "Am avut întâlniri atât cu specialiștii din Ministerul Sănătății, cât și cu firma producătoare și în luna martie vaccinul va fi pe piață, distribuit în toate direcțiile de sănătate publică".
Redactor: Mirela Vârşă
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE