Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Apicultura, în impas, din cauza ploilor
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 26

Vremea ploioasă din acest an a afectat grav apicultura din judeţul Olt. Producţia a scăzut aproape la jumătate, iar  deținătorii de stupi au ieșit mult în pierdere și din cauza prețului scăzut în comparație cu anii trecuți.




Anul 2016 a fost dezastruos pentru apicultorii olteni. Estimările au fost pesimiste încă de la începutul aceste veri, după o primăvară cu precipitaţii abundente, în care producţia de miere de salcâm a fot aproape total compromisă. În unele zone nu s-a făcut nici măcar un gram de miere.

Apicultorii prezenţi la Festivalul „Oltenii şi restu’ lumii”

ne-au asigurat că mierea pe care o comercializează este naturală și de calitate, chiar dacă preţurile sunt mici.

Dacă, anul trecut, preţul unui kilogram de miere de salcâm varia între 23 și 25 lei, anul acesta preţul este de 20 lei, iar poliflora se vinde cu 11 lei, comparativ cu anul trecut, când preţul varia între 12 și 13 lei kilogramul.

Redactor: Simona Andrei
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

USAMV: Studenții au impresionat cu produse bio și idei de succes

Un altfel de examen a avut loc, astăzi, la Facultatea de Management și Dezvoltare Rurală din Slatina. Studenții din anul III au susținut examenul de agro-marketing, care a ajuns deja la cea de-a șaptea ediție. Astfel, tinerii au venit în fața profesorilor cu produse tradiționale și bio, pe care le-au prezentat fiecare cum a știut mai bine. Conducerea facultății i-a felicitat și a subliniat importanța promovării produselor bio și tradiționale, dar și ideile bune pentru adevărate afaceri de succes.
27 Mai 2026

CNRG: Emoție și bucurie la festivitatea de absolvire

Curtea interioară a Colegiul Național „Radu Greceanu” a fost, astăzi, locul în care emoțiile au vorbit mai mult decât cuvintele. Peste 200 de elevi ai celor șapte clase de a XII-a au trăit unul dintre cele mai importante și sensibile momente din viața lor: festivitatea de absolvire. Îmbrăcați în robe și înconjurați de familie, profesori și colegi, absolvenții promoției 2022-2026 au spus adio anilor de liceu, anilor în care au crescut împreună, au legat prietenii și au construit amintiri care îi vor însoți mereu.
25 Mai 2026