Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Salvator şi în timpul liber
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 51

Printre pompierii care au intervenit, joi dimineaţă, pentru a salva victimele accidentului dintre Valea Mare şi Jitaru, s-a aflat şi Cristinel Stănescu. Tânărul lucrează ca paramedic la SMURD Scorniceşti şi  se afla în coloana de maşini care opriseră după producerea accidentului. Deşi era în timpul liber, a mers într-un suflet la faţa locului şi a ajutat la acordarea primului ajutor pentru cei răniţi. Pentru gestul său, pompierul a fost citat prin ordin de zi pe unitate.




Joi dimineaţă, un autoturism şi un TIR au fost implicate într-un accident de circulaţie grav, petrecut pe raza comunei Priseaca, între Valea Mare şi Jitaru. Trei oameni au fost răniţi, după ce autotrenul a intrat în balans, iar cărămida pe care o transporta s-a împrăştiat pe asfalt. O parte din încărcătură a căzut pe un autoturism ce venea din sens opus. Şoferul şi cei doi pasageri au rămas încarcerați în mașina strivită. Aflat în coloana de maşini, pompierul Cristinel Stănescu, care era în timpul liber, a ajuns printre primii la locul accidentului şi a ajutat la scoaterea victimelor.

Un pompier în adevăratul sens al cuvântului, gata să salveze vieţi,  în orice condiţii. Gestul său admirabil a fost răsplătit de reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Olt.

Plutonierul major Cristinel Stănescu nu se află la prima faptă bună de acest gen. Şi în urmă cu câţiva ani, tot în timpul liber, a ajutat victimele unui accident, petrecut în localitatea Negreni.

Salvatorul oltean lucrează la Staţia de Pompieri Scorniceşti din anul 2006. Este mândru de meseria sa şi  spune că sentimentul că a salvat o viaţă îl face foarte fericit.

Redactor: Dana Mihăilă
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE