Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Ploile afectează agricultura
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 82

După o vară secetoasă care a înjumătăţit producţia agricolă la nivelul judeţului Olt, nici toamana nu se anunţă una prielnică pentru agricultori. Ploile din ultima săptămână dau peste cap lucrările de sezon şi chiar recoltarea culturilor de floarea soarelui, porumb şi struguri.




O nouă avertizare de cod galben de ploi s-a abătut asupra Oltului zilele aceastea. Încă de vineri a plouat abundent pe întreaga suprafaţă a judeţului, înregistrându-se între 80 şi 140 de litri de apă pe metrul pătrat. Mult aşteptatele precipitaţii s-au transformat însă într-un real pericol pentru agricultură.

Din punct de vedere al fenomenelor meteorologice anul 2015 se aseamănă perfect cu 2002.Cel mai mult de suferit au societăţile agricole a căror situaţie financiară este tot mai delicată.

Vestea bună vine din partea meteorologilor care prognozează o încălzire uşoară a vremii în perioada următoare, iar cel mai important este că nu se mai anunţă ploi.
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE