Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Crescătorii de animale, în pragul falimentului
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 61

Sindicatul Naţional al Crescătorilor de Ovine şi Caprine atrage atenţia că, din cauza secetei, crescătorii de animale sunt în pragul falimentului. Sindicaliştii cer guvernanţilor să îşi îndrepte atenţia către acest sector important din agricultură şi sunt hotărâţi să treacă la acţiuni de protest pentru a stopa distrugerea zootehniei.





Seceta prelungită din această vară a afectat şi domeniul zootehnic. Hrana insuficientă şi perspectiva sumbră a unei ierni sărace în furaje îi determină pe mulţi fermieri să îşi sacrifice animalele sau să le vândă.

Având în vedere situația gravă în care se află sectorul de creștere a animalelor, Sindicatul Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine va trece la acțiuni de protest, inclusiv la  blocarea drumurilor.

„Ne întrebăm dacă Ministerul Agriculturii mai există, pentru că nu ne ajută cu nimic. Cantitatea de lapte a scăzut deja cu 50% și situația se agravează pe zi ce trece. Pierderile sunt enorme. Seceta a afectat sectorul zootehnic prin scăderea producțiilor de lapte și a sporului în greutate la tineret, din cauza cantității scăzute de masă verde, ceea ce duce la diminuarea cu 30% a posibilității de producere a furajelor pentru perioada de stabulație. De distrugerea sectorului zootehnic din România se face vinovat ministrul Agriculturii, preocupat mai mult de cultul personalității decât de problemele din sector”, declară președintele Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine și Caprine din România, Marcel Andrei.

Crescătorii de animale mai solicită acordarea ajutoarelor naţionale tranzitorii la care aveau dreptul şi care sunt neplătite pe anul trecut, dar şi abrogarea Legii Vânătorii, o lege care le încalcă dreptul la proprietate.

Redactor: Mirela Vârşă
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Pasiunea și munca, rețeta succesului la germană

Participarea la Olimpiada Națională de Limba Germană este pentru mulți elevi o tradiție, dar și o provocare personală. Motivați de pasiunea pentru limbă și dorința de a evolua, aceștia revin an de an în competiție. Pregătirea pentru olimpiadă presupune luni întregi de studiu individual, exerciții de gramatică, traduceri și lecturi din literatura germană. Anul acest, Sara Băbărelu, elevă la Colegiul Național „Ion Minulescu” a reușit să obțină locul al doilea la cea mai importantă competiție din domeniu, dar și o bursă de studiu în Germania, în perioada 27 august - 15 septembrie.
23 Apr 2025

Perieți|Investiții masive în educație

Comuna Perieți este una din localitățile din țară care vor primi o finanțare consistentă din partea Ministerului Dezvoltării pentru a demara investiții în educație. Este vorba de aproximativ trei milioane de lei, bani ce vor fi folosiți pentru consolidarea seismică, reabilitarea, dar și dotarea unei grădinițe dezafectate. Potrivit proiectului, aici va funcționa un laborator modern de științe, dar și spații folosite pentru activitățile extracurriculare ale copiilor din comună.
23 Apr 2025