Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Înşelăciune prin metoda „fluturaşul”
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 64

O nouă metodă de înşelăciune face victime în ţară. „Ţi-am plătit, dă-mi restul”, este  încercarea prin care escrocii păcălesc vânzătoarele. Jandarmii atrag atenţia comericianţilor să nu se lase păcăliţi de falşii cumpărători, iar dacă totuşi au căzut în capcană să sune cât mai repede la 112.




Ultimul astfel de caz s-a petrecut la Râmnicu Vâlcea. Un echipaj de jandarmerie aflat în misiune de prevenire şi combatere a faptelor antisociale în municipiu a fost solicitat şi a intervenit în zona unităţilor comerciale, pentru depistarea unei femei care încerca să înşele vigilenţa vânzătoarelor din magazine.

„Din relatarea unor lucrători comerciali, a rezultat faptul că femeia în cauză achiziţiona produse cu valoare mică (9-10 lei) şi apoi încerca să le achite cu o bancnotă de 100 de lei pe care o arăta vânzătoarei fără a o înmâna acesteia şi ulterior solicita restul. Prin această metodă, femeia a reuşit să înşele vigilenţa unei vânzătoare, care, după ce şi-a dat seama de  modul de operare, a solicitat de urgență sprijinul  echipajului de jandarmi”, potrivit comunicatului de la Jandarmi.

Escroaca , o tânără de 25 de ani, din judeţul Ilfov, a fost prinsă la scurt timp. Ea le-a spus jandarmilor că omisese să îi înmâneze vânzătoarei bancnota de 100 de lei, neputând oferi nicio explicaţie cu privire la acceptarea sumei de 90 de lei ca rest. Hoaţa s-a ales cu dosar penal pentru infracţiunea de înşelăciune. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate şi predat părţii vătămate. Jandarmii spun că astfel de înşelătorii pot fi evitate dacă vânzătorii sunt atenţi.

Redactor: Dana Mihăilă
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Pasiunea și munca, rețeta succesului la germană

Participarea la Olimpiada Națională de Limba Germană este pentru mulți elevi o tradiție, dar și o provocare personală. Motivați de pasiunea pentru limbă și dorința de a evolua, aceștia revin an de an în competiție. Pregătirea pentru olimpiadă presupune luni întregi de studiu individual, exerciții de gramatică, traduceri și lecturi din literatura germană. Anul acest, Sara Băbărelu, elevă la Colegiul Național „Ion Minulescu” a reușit să obțină locul al doilea la cea mai importantă competiție din domeniu, dar și o bursă de studiu în Germania, în perioada 27 august - 15 septembrie.
23 Apr 2025

Perieți|Investiții masive în educație

Comuna Perieți este una din localitățile din țară care vor primi o finanțare consistentă din partea Ministerului Dezvoltării pentru a demara investiții în educație. Este vorba de aproximativ trei milioane de lei, bani ce vor fi folosiți pentru consolidarea seismică, reabilitarea, dar și dotarea unei grădinițe dezafectate. Potrivit proiectului, aici va funcționa un laborator modern de științe, dar și spații folosite pentru activitățile extracurriculare ale copiilor din comună.
23 Apr 2025