Deși vremea s-a încălzit foarte mult în ultima perioadă, virozele nu dispar. Medicii de familie spun că, în prezent, se confruntă cu un număr mare de îmbolnăviri în rândul copiilor. Zilnic, zeci de micuți sunt diagnosticați cu viroze cu manifestări digestive, mulți dintre ei fiind luați direct de la școală cu dureri de cap, febră sau stări de vomă.
Medicul Dorian Costescu recomandă părinților să nu aglomereze serviciile de urgență. Cei mici pot fi tratați acasă fără probleme, dar cel mai important este să urmeze rețeta prescrisă, și să nu administreze colilului tratament după ureche. În cazul în care simptomele se agravează, atunci este recomandată prezentarea la Urgențe.