În ultima săptămână, sute de olteni au ajuns la medic cu viroze respiratorii, cu pneumonii sau gripă. Potrivit reprezentanților DSP Olt, este vorba despre aproape 700 de cazuri, pacienți de toate vârstele, majoritatea nevaccinați împotriva gripei.
În sezonul rece 2023/ 2024, în Olt au fost înregistrate 812 cazuri de gripă și 7 decese din această cauză. Pentru limitarea extinderii infecțiilor virale, inclusiv gripă, DSP Olt recomandă evitarea, pe cât posibil, a aglomerărilor umane și a contactului cu persoanele bolnave.