Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Slatina│Prima zi de cod roșu de caniculă
24.07.2023
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 419

Astăzi a fost prima zi de atenționare meteo de tip cod roșu de caniculă pentru județul Olt. Temperaturile au atins, izolat, chiar și 40 de grade Celsius la umbră, iar aerul a fost greu respirabil. La Slatina, oamenii au ieșit doar de nevoie și au căutat, în permanență, un câte un loc ferit de razele puternice ale soarelui.


 Canicula a pus deja stăpânire pe partea de sud a României. În județul Olt, temperaturile au atins izolat și 42 de grade la umbră, indicele de disconfort termic fiind foarte ridicat. La ora 12, termometrele arătau, la Slatina, peste 40 de grade Celsius, iar traficul pietonal era foarte redus. Oamenii au căutat frecvent locurile umbrite și au încercat să evite deplasările prin oraș pe cât de mult posibil.
Direcția de Sănătate Publică Olt a făcut un nou apel la populație cu privire la pericolele care pot apărea dacă ne expunem prea mult la soare și au lansat o serie de recomandări.
Angajații DSP au transmis și sfaturi pentru păstrarea unei temperaturi optime în locuințe, evitând, în acest fel, folosirea excesivă a aparatelor de aer condiționat.
Județul Olt se va afla sub cod roșu de caniculă și miercuri, 26 iulie.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE