Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Peste 1.000 de olteni cu viroze și opt cazuri de gripă
11.04.2023
Autor articol: Dana Mihăilă
Vizualizari: 195

Peste 1.000 de olteni au ajuns la medic, în prima săptămână a lunii aprilie, din cauza virozelor de sezon. Alte opt persoane au fost diagnosticate cu gripă. Reprezentanții DSP spun că, deși a venit primăvara, pericolul de îmbolnăvire va mai dura cel puțin o lună, după care virusul gripal va dispărea pe perioada verii.


 Sărbători cu viroze și gripă. Numeroase persoane din Olt au ajuns la medic din cauza virozelor și a gripei, numai în prima săptămână a lunii aprilie. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Olt spun că este vorba despre persoane de toate vârstele care s-au prezentat la medicul de familie sau în serviciile de urgență cu simptome de răceală. În urma testelor efectuate, unii dintre pacienți au fost confirmați cu gripă.
În sezonul rece 2022-2023, peste 200 de persoane din județul Olt au fost diagnosticate cu gripă.
Șapte oameni au decedat din cauza virusului gripal.
Reprezentanții DSP Olt spun că pericolul de îmbolnăvire nu a trecut. Monitorizarea cazurilor de gripă se încheie în cea de-a doua jumătate a lunii mai. Cadrele medicale spun că, de regulă, vara, virusul gripal dispare și reapare toamna, odată cu răcirea vremii.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE