Nu doar asigurații olteni se pot trata la spitale și clinici de peste hotare, ci și invers. Și străinii pot beneficia de asistență medicală în județul Olt. Anul trecut, spre exemplu, 200 de persoane s-au tratat în județul nostru. Unii au necesitat îngrijiri în regim de urgență, alții pentru diferite afecțiuni medicale de care suferă.
CAS Olt completează formularul E125RO, formular ce se transmite instituţiei competente prin intermediul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Anul trecut, cei mai mulți dintre străinii care s-au tratat în județul Olt sunt din Austria.
Pentru asistența medicală acordată cetățenilor străini pe teritoriul județului nostru, CAS a încasat în anul 2022 suma de 42.761 lei. Aceasta reprezintă contravaloarea a 82 de formulare E125RO, emise în perioada 2018-2021.