Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Premiul GOLD, decernat pentru neurologii slătineni
15.12.2022
Autor articol: Dana Mihăilă
Vizualizari: 1662

Neurologii de la Spitalul Județean de Urgență Slatina sunt la înălțime. A avut loc decernarea premiilor oferite de Societatea Europeană de Stroke, iar Spitalul Județean a primit unul dintre premiile Gold, pentru programul de tromboliză în cazul pacienților cu AVC.


 Aur pentru echipa de medici neurologi de la Spitalul Județean de Urgență Slatina. A avut loc decernarea premiilor oferite de Societatea Europeană de Stroke, în cadrul EOS Angels, iar Spitalul Slatina a primit, alături de alte cinci spitale din țară, premiul Gold, adică aurul.
Distincția a fost acordată neurologilor slătineni pentru implicarea lor cu succes în programul de tromboliză și salvarea vieții pacienților cu AVC.
Spitalul Slatina se află printre cele 173 de unități medicale, din 33 de state europene, premiate de Societatea Europeană de Stroke. La Spitalul din Slatina, programul de tromboliză funcționează din 2019. În prezent, unitatea mai are substanță salvatoare pentru zece pacienți, adică până la finalul lunii decembrie.
Tromboliza intravenoasă este o injecție care se administrează în cazul pacienților cu AVC, în primele 4 ore și jumătate de la debutul simptomelor. Aceasta pur și simplu topește cheagurile de sânge, iar pacientul pleacă acasă, în câteva zile, fără sechele.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE