Astăzi a fost ziua fără fumat. Autoritățile au marcat, în toată țara, Ziua națională fără tutun. Prin materiale informative, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Olt transmit mesaje pentru prevenirea și combaterea acestui viciu extrem de periculos, mai ales în rândul tinerilor.
Activitățile de informare au ca scop prevenirea iniţierii consumului produselor din tutun încălzit şi al ţigărilor electronice, precum şi descurajarea utilizării acestor produse promovate ca fiind mai puţin nocive, prin creşterea nivelului de informare şi conştientizare în rândul populaţiei privind nocivitatea acestor produse.
Medicii spun că tutunul este periculos nu doar pentru fumători. Și cei care trăiesc în preajma lor pot avea de suferit din cauza țigărilor.
Specialiștii spun că fumatul afectează nu doar plămânii, ci și alte organe, iar de cele mai multe ori, acest viciu duce la cancer.
Aproximativ 49.769 de romani au murit în 2020 din cauza cancerului, iar 20% din totalul acestor decese au fost cauzate de cancerul pulmonar. Acesta din urmă este tipul de cancer cu cea mai mare rată de mortalitate la nivel mondial și în România. 1,8 milioane de oameni mor într-un an în întreaga lume răpuși de cancer pulmonar.
Potrivit celor mai recente statistici, pandemia a acutizat problema subdiagnosticării cancerulului. În 2020, în plin context pandemic, diagnosticarea diferitelor tipuri de cancer a scăzut cu aproximativ 40%, iar estimările arată că acest procent va crește sub efectul valului al patrulea al pandemiei, avertizează Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România.