Secțiile Covid ale Spitalul Județean de Urgență Slatina, care timp de un an au fost asaltate de pacienți cu coronavirus, sunt acum goale. Este cea mai liniștită perioadă de la declanșarea pandemiei și până în prezent. Astăzi, la spitalul din Slatina erau doar trei pacienți confirmați cu infecția virusului Sars-Cov-2 și doi suspecți. Iar la Terapie Intensivă-Sectorul Covid, de aproape trei săptămâni, nu mai este internat niciun bolnav.
Cadrele medicale se tem cel mai mult că după întoarcerea din vacanță, va exploda din nou numărul cazurilor de coronavirus. De aceea, îi sfătuiesc pe toți cei care vor pleca în concediu să se imunizeze, pentru a fi protejați de infecția cu virusul Sars-Cov-2.
De la începutul pandemiei, județul Olt a înregistrat peste 14.600 de cazuri de Covid-19 și 388 de decese. Până în prezent, au fost vaccinați 133.561 de olteni.