Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Medicii se pregătesc de grevă
21.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 80

Medicii din ţară se pregătesc din nou de proteste. Un grup creat pe Facebook, denumit „Medici gata de grevă generală", a adunat 14 mii de membri în trei zile. Cerinţele sunt aceleaşi: salarii decente şi condiţii de lucru mai bune. La Slatina, medicii nu s-au hotărât deocamdată dacă se alătură colegilor din ţară.





Medicii vor să iasă din nou în stradă. De data aceasta, sunt hotărâţi să nu renunţe până ce nu obţin revendicările solicitate. Reprezentanţii Sindicatului Medicilor de la Spitalul Slatina urmează să se întâlnească zilele acestea, pentru a lua o decizie.

Reprezentanţii Spitalului Slatina spun că îi înţeleg perfect pe medici.

Andrei Iordache mai spune că, dacă descentralizarea care s-a făcut acum câţiva ani, când Spitalul Slatina a intrat în subordinea autorităţilor locale, ar fi permis modificări şi intervenţii la nivel salarial, lucrurile s-ar fi rezolvat, iar astăzi nu mai existau astfel de nemulţumiri în rândul medicilor.

Potrivit conducerii Spitalului Slatina, salariul unui medic porneşte de la 1.500 de lei şi poate ajunge până la 4.000 - 5.000 de lei. Sunt însă şi câţiva medici care primesc 8.000  - 9.000 de lei lunar. Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, a anunţat că se va întâlni săptămâna viitoare cu reprezentanţii sindicatelor din sănătate şi ai medicilor, cu premierul Victor Ponta si ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, pentru a găsi soluţii pentru mărirea salariilor medicilor.
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE