29 mai - o zi cu dublă semnificație: Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor. Ca în fiecare an, evenimentul a fost marcat, astăzi, și la Slatina, în prezența autorităților locale și județene, a reprezentanților instituțiilor publice și a celor de la partidele politice.
Manifestările au început cu o slujbă de pomenire în memoria eroilor căzuți pe câmpurile de luptă. Iar oficialitățile au vorbit apoi despre însemnătatea acestei zile.
La monumentul ridicat în cinstea eroilor au fost depuse coroane de flori.
Ziua Eroilor este sărbătorită în fiecare an de Înălțarea Domnului și reprezintă un prilej de a ne exprima recunoștința față de cei care au contribuit la apărarea și întregirea națională a României. Manifestările organizate astăzi s-au încheiat cu defilarea gărzii de onoare.
Dacă până acum, defilarea gărzii de onoare avea loc pe acordurile fanfarei Lyra Band, de data aceasta formația nu a fost prezentă la manifesări. Evenimentul a avut parte și de probleme tehnice. Pe pagina sa de socializare, prefectul Cosmin Floreanu îi acuză pe organizatori că ar fi întrerupt microfonul în timp ce acesta citea mesajul premierului interimar Cătălin Predoiu.