Fenomenele meteo de seara trecută au făcut ravagii în județul Olt. În mai multe localități au fost smulși copaci și acoperișuri, iar zeci de locuințe au rămas fără energie electrică. Pompierii au intervenit, atât în Slatina, cât și alte localități din județ, pentru îndepărtarea copacilor căzuți pe carosabil sau a unor acoperișuri smulse de vânt.
La Drăgănești Olt, un acoperiș a fost luat pe sus de vijelie. Pompierii au intervenit pentru îndepărtarea elementelor căzute într-o parcare.
Tot la Drăgănești Olt au fost afectate acoperișurile de la un bloc și o clădire cu funcțiuni mixte. Nu au fost înregistrate alte pagube. Furtuna a creat probleme și în comuna Movileni. 8 arbori au fost doborâți de vântul puternic. În urma evenimentelor nu s-au înregistrat victime.