Polițiștii Serviciului de Combaterea Criminalității Organizate, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Olt, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, cercetate pentru de trafic de droguri de mare risc. Este vorba despre un bărbat din orașul Balș, care deținea și vindea cocaină.
„În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în perioada februarie - aprilie 2024, acesta ar fi deținut și comercializat, în mod repetat, diferite cantități de cocaină (drog de mare risc) către consumatori din județul Olt, cu prețul de 500 lei pentru o doză.
În urma perchizițiilor domiciliare au fost descoperite și ridicate o cantitate de substanță pulverulentă, precum și alte mijloace de probă”, apare în comunicatul Poliției Olt.
Pe 11 aprilie 2024, procurorii DIICOT l-au reținut pe traficant, pentru 24 de ore. Astăzi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Olt a dispus arestarea sa preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.