A fost pus la pământ fostul Castel de Apă din Slatina. Operațiunea de demolare a început încă din luna ianuarie, când a fost îndepărtată partea de sus a turnului. Astăzi, s-a trecut la demolarea lui în totalitate, după ce mai întâi au fost luate toate măsurile de siguranță în zonă.
Reprezentanții companiei spun că s-a luat decizia demolării acestei construcții întrucât era foarte veche și inutilă, în plus, reprezenta un pericol pentru clădirile din zonă.
Fostul Castel de Apă se afla într-un sediu al Companiei de Apă de pe strada Tipografului, acolo unde sunt și bazinele pentru partea de sus a municipiului Slatina. Turnul avea o vechime de peste 50 de ani, însă nu mai era folosit de 35 de ani, pentru că au apărut bazinele moderne de apă, ce au fost construite pe fonduri europene.