Ziua Jandarmeriei Române este marcată în fiecare an pe 3 aprilie. Este data la care a fost semnat actul de înfiinţare a Jandarmeriei, în anul 1850, de către domnul Moldovei, Grigore Alexandru Ghica. 174 de ani s-au împlinit, astăzi, de la înființarea Jandarmeriei. La Slatina, evenimentul a fost marcat printr-o ședință festivă.
Au fost mesaje de felicitare și mulțumire din partea invitaților, pentru curajul, devotamentul și profesionalismul jandarmilor.
Alături de jandarmi s-a aflat și episcopul Slatinei și Romanaților, PS Sebastian.
De Ziua Jandarmeriei, foștii șefi ai inspectoratului au primit diplome, iar zeci de cadre militare au fost avansate în grad.
A fost organizat și un stand cu o parte din tehnica de intervenție a personalului Jandarmeriei. Arme, autospeciale de intervenție și câinele unității au fost prezentate, astăzi, vizitatorilor.