Cu prilejul sărbătoririi a celor 174 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, reprezentații unității au organizat o serie de activități specifice la Slatina și Caracal. Jandarmii olteni au prezentat echipamentele din dotare, câinii de serviciu, au avut loc competiții sportive la care au putut participa tinerii, dar și demonstrații ale oamenilor legii. Totodată a fost prezentată oferta educațională pentru cei care doresc să devină jnadarmi.
Activitățile dedicate Zilei Jandarmeriei Române vor continua și la sediul unității din Slatina, unde vor fi desfășurate alte acțiuni în cinstea acestui eveniment. Miercuri, pe 3 aprilie, va avea loc ședința festivă.