A fost razie, miercuri seară, la Slatina. În intervalul orar 19:00 – 22:00, polițiștii olteni au desfășurat controale pe străzile din oraș, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și combaterea cauzelor generatoare de accidente. Acțiunea i-a vizat pe șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive, dar și a celor care nu respectă regimul legal de viteză.
Au fost reținute mai multe permise de conducere și certificate de înmatriculare. Doi șoferi au fost prinși cu viteză excesivă. Unul dintre ei circula pe strada George Poboran din Slatina cu viteza de 106 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 50 de km/h. Iar celălalt a fost depistat pe strada Pitești, cu 103 km/h, pe un sector de drum cu aceeași limită de viteză.
Reprezentanții IPJ Olt spun că astfel de activități vor continua și în perioada următoare pentru prevenirea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere și creșterea gradului de disciplină pe drumurile publice.