Au fost finalizate cercetările în cazul tragediei rutiere de la Podul Olt, în urma căreia doi soți din Slatina, de 73, respectiv, 74 de ani, și-au pierdut viața. La sfârșitul lunii februarie, mașina în care se aflau soții Zahalca a fost izbită de un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, tot din Slatina. Șoferul, care nu avea permis și era drogat, a fost arestat preventiv.
Astăzi, Parchetul de pe lângă Judecătoria Balș a finalizat cercetările în acest dosar și a dispus trimiterea în judecată a tânărului.
”În data de 18.04.2023, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Balş a finalizat cercetările în dosarul penal anterior amintit şi a întocmit rechizitoriul, dispunând trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unui inculpat în vârstă de 28 de ani, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
-ucidere din culpă;
-două infracţiuni de conducere a unui vehicul de către o persoană care are acest drept suspendat;
- și conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe”, apare în comunicatul Parchetului de pe lângă Judecătoria Balș.
Tânărul le-a declarat anchetatorilor că a intrat pe contrasens după ce „s-a aplecat pentru a ridica telefonul mobil, pierzând astfel controlul direcţiei de mers”.
Șoferul era drogat când a comis tragedia. Consumase canabis, spun anchetatorii.
„În urma efectuării testelor de laborator a fost întocmit un buletin de analiză toxicologică de către Institutul Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici” Bucureşti, reieşind că în probele biologice prelevate de la inculpat a fost depistată prezenţa în organismul inculpatului a unei substanţe interzise, respectiv THC-COOH”, mai apare în comunicatul Parchetuliui Balș.
De asemenea, șoferul nu avea permis de conducere. Potrivit procurorilor, în urma verificărilor s-a stabilit că acesta figura cu dreptul de a conduce suspendat începând cu data de 30.12.2022, până la data de 28.04.2023 inclusiv.
De asemenea, cercetările au fost extinse şi sub aspectul săvârşirii unei alte infracţiuni de conducere fără permis, după ce pe 06.01.2023 tânărul a mai fost prins conducând autoturismul pe o stradă din municipiul Slatina, având, de asemenea, dreptul de a conduce suspendat încă din data de 30.12.2022.
Astfel, pentru fiecare dintre cele patru infracțiuni de care este acuzat, șoferul slătinean riscă pedepse cuprinse între 9 luni și 10 ani și jumătate de închisoare.