Prins că aruncă deșeuri pe domeniul public al Slatinei, după o postare pe internet. S-a întâmplat chiar zilele acestea, când un slătinean a fost fotografiat în timp ce descărca saci cu resturi rezultate în urma unor lucrări de construcții, chiar în pădurea din zona străzii Basarabilor, aflată la marginea orașului. Un șofer l-a fotografiat și a postat totul pe internet. Polițiștii locali s-au autosesizat și au mers la fața locului.
Reprezentanții Poliției Locale îi mulțumesc slătineanului cu spirit civic și reamintesc, totodată, că aruncarea deșeurilor pe spațiul public este interzisă. Angajații Inspecției în Construcții, din cadrul Primăriei municipiului Slatina, împreună cu Garda de Mediu, desfășoară controale în această perioadă.
Săptămâna trecută, un alt bărbat din Slatina a fost amendat de Garda de Mediu, după ce polițiștii locali l-au surprins aruncând deșeuri la fosta haldă de la marginea orașului. Bărbatul a fost obligat să-și ia gunoiul si să îl transporte la halda de la Bălteni.