Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Șofer începător, accident mortal la Vădăstrița
27.10.2022
Autor articol: Dana Mihăilă
Vizualizari: 3681

Mai multe accidente de circulație au avut loc, în ultima perioadă în județul Olt. Din păcate, unele s-au soldat cu urmări grave. Ultima tragedie petrecută în trafic a avut loc la Vădăstrița, unde, un tânăr care abia obținuse permisul auto a accidentat mortal un pieton.


 Lipsa experienței la volan, dar și neatenția pietonilor, pot duce la tragedii. S-a întâmplat, zilele acestea, în comuna Vădăstrița, unde un tânăr de 18 ani, care avea carnet de șofer de doar câteva luni, a accidentat mortal un pieton de 70 de ani. Potrivit Poliției, bărbatul ar fi circulat neregulamentar. Mergea în aceeași direcție cu mașina, când, de fapt, trebuia să se deplaseze pe sensul opus.
Potrivit anchetatorilor, neatenția, indisciplina pietonilor, viteza și alcoolul sunt principalele cauze de producere a accidentelor de circulație la nivelul județului Olt.
Lipsa experienței la volan este însă la fel de periculoasă, spun instructorii auto. Un șofer începător, în primul an de condus, nu face altceva decât să repete ceea ce a învățat în școală, până deprinde toate reflexele.
Șoferul începător de la Vădăstrița nu este singurul implicat într-un accident de circulație. De la începutul anului, polițiștii s-au mai confruntat cu astfel de cazuri.
În primele nouă luni ale anului, în județul Olt s-au produs 345 de accidente de circulație, dintre care peste 70 au fost grave.
Polițiștii Serviciului Rutier continuă să organizeze acțiuni pentru prevenirea accidentelor.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE