Virusul pestei porcine africană face din nou ravagii în județul Olt. Zilele trecute, în Cilieni au fost confirmate mai multe cazuri de pestă, situație care a determinat autoritățile să ia decizia uciderii preventive a tuturor porcilor din localitate. Este singura soluție pentru a reducere răspândirea acestui virus, care se extinde în mai multe județele ale țării. Acțiunea a început încă de la primele ore ale dimineții desfășurându-se fără incidente, spune edilul Ionel Marancea.
Potrivit ultimului recensământ realizat de medicii veterinari, finalizat la începutul acestei săptămâni, în localitatea Cilieni sunt înregistrate 787 de capete de porci. Toți proprietarii vor fi despăgubiți de stat, la prețul de piață al animalelor, spun reprezentanții DSVSA Olt.
Pentru a preveni răspândirea bolii, se mențin în continuare restricții de mișcare din și către curțile și localitatea afectată. De asemenea, s-a efectuat dezinfecţia exploatațiilor afectate, a adăposturilor, a aleilor şi a obiectelor potenţial contaminate. De asemenea, se mențin filtrele rutiere.