Împlinirea a 160 de ani de la Mica Unirea a fost marcată, astăzi, și în municipiul Slatina. Chiar dacă a fost frig și ploaie, autoritățile au desfășurat o serie de manifestări cu această ocazie.
Senatorul Paul Stănescu și președintele Consiliului Județean Olt, Marius Oprescu, au transmis un gând bun slătinenilor.
Autorități publice locale și județene, șefi de instituții și reprezentanți ai partidelor politice au depus coroane la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
De la eveniment nu putea lipsi Alexandru Ioan Cuza, aă cărui rol a fost jucat de un tânăr actor din Slatina.
Cu toate că a fost foarte frig, printre participanții la manifestări s-au aflat și mulți copii. Îmbrăcați în costum tradițional sau cu tricolorul în mână ori în piept, cu toții s-au bucurat de această zi.
Evenimentul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.