Este vorba despre o cerere de confirmare a redeschiderii urmăririi penale într-un dosar în care procurorii DNA Craiova au investigat modul de finanțare a echipei de fotbal FC Aluminiu ALRO Slatina de către Consiliul Judetean Olt, în perioada în care Paul Stănescu era președinte al instituției.
„Respinge cererea de confirmare a redeschiderii urmăririi penale, formulată de Parchetul de pe lângă Inalta Curte de Casație și Justiție - DNA, în dosarul penal 82/P/2012 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Direcția Națională Anticorupție-Serviciul Teritorial Craiova, privind pe numiții Stănescu Paul, Briceag Belu Marian, Cotoșman Florin și Manolache Remulus", este minuta Înaltei Curți, notează ziare.com.
La ultimul termen din acest proces, cel din 22 februarie, Paul Stănescu a reiterat ca își va da demisia dacă o să fie inculpat. „Asteptăm cu interes și cu speranță că se va aplica legea. Și toată lumea va fi corectă și cred că așa va fi", spus Paul Stănescu.