Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
DNA cere închisoare pentru clanul Bercea
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 55

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie cer închisoarea pentru membrii Clanului Bercea, implicaţi în dosarul de şantaj al lui Mircea Băsescu. Ultimul termen al procesului a avut loc la Tribunalul Constanţa, iar pronunţarea va avea loc pe 20 octombrie.




Procesul în care sunt judecaţi Florin Anghel, Izaura Anghel, Fănica Anghel, Grinică Ion Anghel şi Marius Constantin, pentru şantajarea lui Mircea Băsescu, a ajuns la final. Potrivit Mediafax, procurorii DNA au solicitat instanţei să admită cererea părţii civile din acest dosar, Mircea Băsescu, şi obligarea inculpaţilor la plata de despăgubiri către acesta. Aceeaşi sursă menţionează că Mircea Băsescu a spus, în faţa instanţei, că este de acord cu concluziile formulate de avocatul său, dar şi de DNA şi că doreşte pedepse mai mari pentru Florin Anghel şi pentru Izaura Anghel. El a mai cerut ca cei cinci să fie obligaţi să îi plătească daune morale de 1 milion de euro. Avocatul celor cinci membri ai familiei Anghel, Pavel Abraham, a cerut Tribunalului Constanţa achitarea clienţilor săi şi respingerea pretenţiilor civile ale lui Mircea Băsescu, pe care le-a catalogat ca fiind "nefondate", "ridicole" şi "jenante". Florin Anghel a spus instanţei că trebuie să fie achitat pentru că nu este vinovat.

 Declaraţie Florin Anghel:

 "Nu sunt vinovat. Să-mi daţi achitarea că nu sunt vinovat. Cum să-l şantajez? Îl omoram dacă era să-i fac ceva".

Totodată, cei cinci inculpaţi au afirmat că sunt de acord să presteze muncă în folosul comunităţii, mai informează Mediafax. Tribunalul Constanţa a amânat pronunţarea pentru 20 octombrie.
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE