Mii de absolvenți de gimnaziu din județ au trecut astăzi prin emoțiile celei de-a doua probe a Evaluării Naționale, cea la Matematică. După examen, elevii au ieșit din sălile de clasă cu impresii diferite, însă mulți au spus că subiectele au fost mai dificile decât cele de la Limba și literatura română. Cu toate acestea, candidații sunt optimiști și speră să obțină rezultate bune.
Candidații vor afla pe 1 iulie primele rezultate ale examenului, acestea urmând să fie publicate până la ora 12:00. După afișarea rezultatelor, în aceeași zi, dar și în zilele de 2 și 3 iulie, cei nemulțumiți de note pot consulta lucrările scrise și pot depune contestații. Contestațiile vor fi evaluate în perioada 4–7 iulie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 8 iulie.