Colegiul Național „Ion Minulescu” reușește și în acest an să obțină un loc remarcabil la Olimpiada Națională de Limba Germană. Prin eforturi uriașe, alimentate de o pasiune descoperită pe parcurs, Sara Băbărelu a reușit să obțină locul al doilea la cea mai prestigioasă competiție din domeniu.
Chiar și așa, participanții au apreciat atmosfera și oportunitatea de a-și testa limitele, chiar dacă formatul competiției este unul atipic.
În spatele fiecărui elev de succes se află un dascăl dedicat. Rolul profesorului este esențial în descoperirea și formarea copiilor capabili de performanță. Prin observație atentă, încurajare și stimularea curiozității, dascălul identifică potențialul și canalizează eforturile elevului în direcția potrivită.
Pentru cadrele didactice, adevărata recompensă vine odată cu succesul elevilor lor. Fiecare premiu obținut este o confirmare a muncii depuse, dar și o bucurie profundă, greu de egalat.
Pentru performanța obținută, Sara Băbărelu a primit o bursă de studiu în Germania, în cadrul prestigiosului program Deutschland Plus. Astfel, în perioada 27 august - 15 septembrie, Sara va avea oportunitatea de a participa la cursuri intensive de limba germană, atingând, în acest fel, apogeul pasiunii sale.